РАДА ФЕДЕРАЦІЇ
ПОСТАНОВА
24.04. 2019 року м.Вінниця № YІ-Rada 07/01
Про роботу членських організацій ФПО
щодо захисту трудових соціально-економічних
прав та гарантій спілчан
Заслухавши та обговоривши інформацію заступника голови ФПО В. Слободянюка ”Про роботу членських організацій ФПО щодо захисту трудових соціально-економічних прав та гарантій спілчан”, Рада ФПО відзначає, що проведення глибинних реформ, посилення кризових явищ в економіці, поширення корупції в суспільстві призводять до порушень трудових прав спілчан, зниження рівня доходів і поширення бідності серед людей, в тому числі працюючих, та обумовлюють міграцію населення за кордон.
Працюючи в таких умовах членські організації Федерації зосереджували зусилля виборних органів на ключових питаннях діяльності профспілок: збереженні чисельності та повної продуктивної зайнятості працюючих, підвищенні рівня та своєчасності виплати заробітної плати, створенні належних умов праці тощо.
Засобами соціального діалогу на усіх рівнях колективно-договірного регулювання намагались впливати на підвищення ефективності соціально-трудових відносин у колективах підприємств, установ і організацій області.
Концентрували зусилля на питаннях захисту соціально-економічних прав та інтересів працівників, дотримання законодавства та принципів соціальної справедливості.
Системно надавали правову допомогу профактиву та первинним організаціям профспілок з питань застосування законодавства для підвищення ефективності захисту прав та інтересів працюючих.
Більше уваги членські організації ФПО стали приділяти судовому захисту прав та інтересів своїх спілчан.
Тільки протягом 2017-2018 років юристами ФПО та її членських організацій надано правову допомогу понад 5,5 тис. членам профспілок, 205 особам допомогу в складані позовних заяв та інших процесуальних документів, в 163 випадках здійснювалося представництво їх інтересів в судах.
Разом з тим, членські організації не в повній мірі реалізують свій потенціал у сфері забезпечення і захисту трудових, соціально-економічних прав та гарантій наших спілчан.
В трудових колективах не налагоджено дієвого громадського контролю за дотриманням роботодавцями вимог чинного законодавства.
Рівень захисту соціально-економічних прав та інтересів працюючих є недостатнім.
Серйозні проблеми є в питаннях забезпечення належного рівня оплати праці, небезпечними є негативні тенденції на ринку праці.
Мають місце факти нелегального використання праці без оформлення трудових відносин і легальної оплати.
Роботодавці все частіше намагаються зекономити на обов’язкових трудових витратах, передусім – на заробітній платі, заходах з безпеки праці, соціальній підтримці працівників, виплаті лікарняних тощо.
Посилення тиску на членів виборних органів первинних профорганізацій роботодавцями, з метою усунення їх від участі в управлінні підприємством, від реального захисту прав та інтересів працюючих у сфері трудових відносин, призводить до росту виявлених порушень трудових прав працюючих, положень Генеральної і галузевих угод, умов колективних договорів.
Виходячи із вищезазначеного та необхідності посилення громадського контролю за забезпеченням трудових прав та соціально-економічних гарантій членів профспілок
Рада ФПО постановляє
1. Інформацію ” Про роботу членських організацій ФПО щодо захисту трудових соціально-економічних прав та гарантій спілчан” взяти до відома.
Роботу членських організацій щодо захисту соціально-трудових прав та гарантій працюючих, вважати недостатньою.
2. Визначити в соціально-трудовій сфері головними пріоритетами роботи ФПО та членських організацій:
2.1. Недопущення зниження рівня життя трудівників та скорочення зайнятості під час проведення реформ.
2.2. Викорінення бідності серед працюючих шляхом включення до колективних договорів і угод положення щодо підвищення заробітної плати не нижче рівня, встановленого Генеральною, галузевими, регіональною угодами, та забезпечити дієвий контроль за безумовним виконанням цієї норми;
2.3. Здійснення дієвого громадського контролю за додержанням законодавства про працю та охорону праці, підвищення рівня оплати праці. Особливу увагу приділяти фактам несвоєчасної виплати заробітної плати, підміни трудових відносин цивільно-правовими угодами;
2.4. Створення нових робочих місць та максимального обмеження неповної зайнятості працюючих.
2.5. Забезпечення здійснення профспілкового моніторингу виконання угод та колективних договорів, погашення заборгованості із заробітної плати.
2.6. Реалізацію Єдиної тарифної сітки в оплаті праці працівників бюджетної сфери на основі базового окладу (ставки) працівника першого тарифного розряду на рівні мінімальної заробітної плати, а також поетапного забезпечення державних гарантій з оплати праці працівників освіти, охорони здоров’я, культури, соціальної сфери.
2.7. Збільшення темпів росту номінальної та реальної заробітної плати, зменшення міжгалузевої та міжрегіональної диференціації в оплаті праці.
2.8. Здійснення цільових навчальних заходів для профспілкового активу з питань прав і повноважень профспілкових організацій у здійсненні громадського контролю за додержанням законодавства про працю.
3. Рекомендувати членським організаціям ФПО на засіданнях виборних органів проаналізувати роботу своїх структурних ланок та вжити необхідних заходів для посилення їх впливу у захисті трудових прав членів профспілок, передбачених законами України і статутами профспілок.
4. Звернутись до об’єднання роботодавців області та галузевих організацій роботодавців з пропозицією сприяти забезпеченню в повному обсязі норм трудового законодавства та положень Генеральної, регіональної та галузевих угод і колективних договорів на підприємствах, в установах і організаціях області.
5. Контроль за виконанням даної постанови покласти на Президію ФПО
Голова Федерації
профспілок області М. Колесник