Профспілки
районів області
Новини ФПО


ІНФОРМАЦІЙНА ДОШКА

Головна / Відбулось засідання Президії ФПО з порядком денним:”Про роботу та завдання членських організацій ФПО у сфері колективно-договірного регулювання трудових відносин та захисту прав спілчан в умовах воєнного стану”
 

     09 грудня 2024 року відбулося засідання Президії  Федерації профспілок області, на якому розглядалося питання Про роботу та завдання членських організацій ФПО у сфері колективно-договірного регулювання трудових відносин та захисту прав спілчан в умовах воєнного стану.

     Відкрив та вів засідання Голова Федерації профспілок області Микола Колесник, який зазначив, що роль соціального діалогу та колективно-договірного регулювання як основного інструменту захисту трудових прав працівників важко переоцінити, особливо під час воєнного стану.

    В рамках соціального діалогу профспілки області плідно співпрацюють з обласним об’єднанням організацій роботодавців, органами влади та місцевого самоврядування. Укладено Територіальну, Міську Угоди, 9 обласних галузевих угод, 1554 колективні договори, дія яких поширюється на 92% штатних працівників.

    Микола Колесник наголосив, що в зв’язку з війною гостро постало питання захисту соціально-економічних прав та інтересів спілчан. На сьогодні одним з найважливіших завдань для соціальних партнерів є збереження трудового потенціалу й забезпечення прав та соціальних гарантій трудівників.

    Діяльність переважної більшості членських організацій ФПО спрямовувалася на недопущення погіршення трудових прав спілчан в умовах воєнного стану засобами колективних договорів і угод.

   Воєнний стан вніс свої корективи у чинне законодавство у сфері колективно-договірного регулювання, надавши право роботодавцям ініціювати призупинення низки положень колективного договору (Закон України №2136). У зв’язку з цим зусилля членських організацій ФПО, первинок були спрямовані на активізацію співпраці зі сторонами соціального діалогу з метою утримання роботодавців від односторонніх дій в трудових відносинах з працівниками та припинення дії окремих положень колективного договору.

   В інформації Президії ФПО було наведено конкретні приклади роботи галузевих профспілок по захисту трудових прав спілчан в умовах воєнного стану. Особливо активно працювали в цьому напрямку обласні організації профспілок: освіти і науки, охорони здоров’я, житлово-комунального господарства, культури, соціальної сфери, державних установ, електроенергетики,  машметалбізнесу, лісового господарства, ”Укрпошти”, текстильної та легкої промисловості.

  Голова Федерації профспілок підвів підсумки засідання Президії ФПО, подякував членським організаціям за активну роботу в умовах воєнного стану.

  Після конструктивного обговорення Президія ФПО ухвалила відповідну Постанову.

                                                                                                                   ПРЕЗИДІЯ

            ПОСТАНОВА

          09.12. 2024 року                                                                   м.Вінниця                                         № YII-П 11/128


   Про роботу та завдання членських

   організацій ФПО у сфері колективно-договірного регулювання

   трудових відносин та захисту прав спілчан в умовах воєнного стану

    Заслухавши та обговоривши інформацію ”Про роботу та завдання членських організацій ФПО у сфері колективно-договірного регулювання трудових відносин та захисту прав спілчан в умовах воєнного стану”  Президія ФПО констатує, що діяльність членських організацій ФПО в умовах воєнного стану спрямовувалася на підвищення  ефективності колективно-договірного регулювання з метою недопущення звуження прав та інтересів працівників у сфері трудових відносин.

 З перших днів війни Федерація профспілок області, її членські організації долучилися до підтримки Збройних Сил України, сил Територіальної оборони, профспілковими активістами постійно здійснюється волонтерська діяльність.

  В зв'язку з війною гостро постало питання захисту соціально-економічних прав та інтересів спілчан. Адже внаслідок повномасштабної війни рф проти України до 50% вітчизняних підприємств зупинили свою діяльність, втрачено 4,8 млн. робочих місць, а понад 10 млн. осіб стали вимушеними переселенцями як у межах країни, так і біженцями. Кількість працюючих членів профспілок зменшилась на третину.

 У протидії викликам і загрозам профспілки спільно з організаціями роботодавців та державними органами взяли на себе відповідальність за долю країни й організували трудовий фронт.

  Сьогодні одним з найважливіших завдань для соціальних партнерів є збереження трудового потенціалу й забезпечення прав та соціальних гарантій трудівників.

  Найбільш результативною формою соціального діалогу, яка впливає на рівень і якість життя працівників, є укладення та виконання колективних договорів і угод.

 В рамках соціального діалогу профспілки області плідно співпрацюють з обласним об’єднанням організацій роботодавців, органами влади та місцевого самоврядування.

 Укладено Територіальну, Міську угоди, 9 обласних галузевих угод, 1554 колективних договорів, дія яких поширюється на 92% штатних працівників. Завдяки ефективній роботі обласних комітетів профспілок колективні договори укладено майже в усіх трудових колективах.

 З метою консолідації спільних зусиль усіх сторін соціального діалогу в умовах воєнного стану, спрямованих на збереження існуючих робочих  місць, недопущення зниження рівня соціального захисту працюючих, а також утримання роботодавців від односторонніх дій у трудових відносинах з працівниками та припинення дії окремих положень колективного договору, Президія Федерації профспілок області

 ПОСТАНОВЛЯЄ:

 1. Інформацію Про роботу та завдання членських організацій ФПО у сфері колективно-договірного регулювання трудових відносин та захисту прав спілчан в умовах воєнного стану ” взяти до відому.

    2. Продовжити із сторонами соціального діалогу на всіх рівнях тісні комунікаційні зв’язки, погодження спільних дій та об’єднання зусиль у питаннях соціально-економічного розвитку області, регулювання трудових відносин, особливо в умовах воєнного стану, зокрема щодо забезпечення реалізації державних та колективно-договірних гарантій в оплаті праці та соціального захисту громадян, недопущення прийняття рішень щодо звуження обсягу трудових прав і зниження гарантій у сфері праці й соціального захисту.

    3.Рекомендувати членським організаціям ФПО:

   3.1. Спрямовувати зусилля на продовження конструктивної співпраці із сторонами соціального діалогу в частині утримання роботодавцями від односторонніх дій у трудових відносинах з працівниками та зупинення дії окремих положень колективного договору.

 3.2. Продовжити роботу із здійснення моніторингу за збереженням існуючих умов оплати праці та соціального захисту, своєчасності та повноти виплати заробітної плати на підприємствах, в організаціях та установах галузей.

 3.3. Здійснювати моніторинг виконання роботодавцями зобов’язань, передбачених у колективних договорах і угодах.

 3.4. Забезпечити посилення громадського контролю за дотриманням суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері охорони праці.

 3.5. Здійснювати правову експертизу проектів колдоговорів з метою недопущення включення норм та зобов’язань, нижчих від законодавчо встновленого рівня.

 3.6. Спрямовувати роботу первинних профспілкових організацій на проведення колективних переговорів з роботодавцями з питань:

- запобігання погіршенню існуючих умов оплати праці та зниженню рівня соціального захисту працівників, порушенню термінів та повноти виплати заробітної плати;

- підвищення гарантованого рівня оплати часу простою;

- утримання від односторонніх дій роботодавців у регулюванні трудових відносин з працівниками та припинення дії окремих положень колективного договору.

3.7. Забезпечити контроль дотримання роботодавцями трудових прав працівників, зокрема пов’язаних із змінами трудового законодавства, а про порушення трудових прав працівників та прав профспілок в умовах воєнного стану інформувати Державну службу України з питань праці.

 3.8. Надавати практичну допомогу первинним профспілковим організаціям щодо їх збереження і зміцнення, а також переорієнтації їхньої роботи в умовах воєнного стану, зокрема на:

 3.8.1. збереження життя і безпеки праці працівників, які виконують свої професійні обов’язки на об’єктах критичної інфраструктури для забезпечення потреб оборони країни та життєдіяльності населення;

 3.8.2. посилення громадського контролю за дотриманням роботодавцями трудових гарантій працівників з урахуванням норм Закону України від 15 березня 2022 року №2136-IX ”Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”, не допускаючи необґрунтованого та одноосібного призупинення роботодавцями норм колективних договорів, або внесення змін до них з питань перегляду норм праці, оплати праці, відпусток тощо без проведення узгоджувальних процедур з профспілковими організаціями;

 3.8.3. матеріальну підтримку членів профспілок та їхніх сімей, які постраждали від наслідків війни.

 3.9.  Проводити роз’яснювальну роботу з членами профспілок щодо неприпустимості насильства на робочих місцях, використовуючи положення Конвенції МОП № 190 з Рекомендаціями № 206.

4. Рекомендувати первинним профспілковим організаціям:

 4.1. Системно розглядати питання захисту трудових прав та інтересів членів профспілок на своїх засіданнях та зборах трудових колективів.

4.2. Здійснювати систематичний моніторинг виконання роботодавцями зобов’язань, передбачених у колективних договорах і угодах.

4.3. Включати до колективних договорів положення щодо:

Þ    збереження умов та розмірів оплати праці у разі переведення працівників на дистанційну чи надомну роботу;

Þ    умов оплати часу простою, зокрема під час запровадження воєнного стану;

Þ    збереження середнього заробітку за час перебування працівників в укритті, якщо таке перебування припадає на робочий час;

Þ    збереження середнього заробітку або виплати щомісячної матеріальної допомоги мобілізованим працівникам підприємства, призваним на військову службу у період дії правового режиму воєнного стану до дня фактичного звільнення працівника з військової служби;

Þ    порядку та розмірів компенсації працівникам вартості послуг зв’язку, електроенергії, обслуговування та експлуатації власного обладнання, пов’язаного з виконанням трудових обов’язків у дистанційному режимі;

Þ    підвищення рівня оплати праці осіб, які працюють на об’єктах критичної інфраструктури, на підприємствах, які забезпечують роботу таких об’єктів;

Þ    забезпечення матеріальної підтримки працівників підприємств, які мають статус ветеранів війни, учасників бойових дій, учасників ООС/АТО, внутрішньо переміщених осіб; працівників підприємств, які втратили члена сім’ї внаслідок ООС (АТО) на сході України та/або під час дії воєнного стану в Україні.

 5. Контроль за виконанням Постанови покласти на першого заступника Голови ФПО Тетяну Побережну та керівників членських організацій ФПО.

 

 
 
 
ЗВЕРНЕННЯ ГОЛОВИ ФПО
 

 

Банер
 
Банер
 
Банер
 
Банер
Copyright(C) 2010. Федерація профспілок Вінницької області
Всі права захищені.
Дизайн та розробка:
Студія memCrab